Senior Software Engineer (Golang, Java, C++, TypeScript) | remote | WMS(warehouse management system)

Hledáme šikovné kolegy na vývoj nového projektu!

Úroveň
  • Senior
Spolupráce
  • Freelancer
  • HPP
  • Homeoffice
  • Remote
Úvazek
  • Plný úvazek
  • Částečný úvazek
Mzda
Navrhni si mzdu
Informace

Popis pozice

**Project Description:**
Our team will be designing, building, and maintaining large-scale, complex applications - WMS. As part of our team, you'll collaborate with other engineers and stakeholders to create our top-notch software products that meet our needs. The project is being built from scratch, so we'll have the opportunity to bring your expertise and shape the technology stack and architecture from the ground up. Our goal is to become a trend-setter in the field of fulfillment and build a global fulfillment network providing end-to-end solutions for e-commerce.

**Tech Stack:**
You'll need to be proficient in at least one strongly typed programming language similar to Golang, such as C/C++, Java, or Typescript. You'll also need to have experience with microservices architecture, RESTful APIs, databases (relational and/or NoSQL), and event-driven architectures and event processing technologies like Apache Kafka, RabbitMQ, or Amazon Kinesis. Familiarity with cloud computing platforms such as AWS, Azure, or Google Cloud is a must.
Bonus points if you have experience with containerization and orchestration tools like Docker and Kubernetes, and Agile methodologies like Scrum or Kanban.

**What You Can Expect From Us:**
  • A collaborative and supportive work environment where you can grow and learn from other talented engineers.
  • A flexible work schedule and the ability to work from home or remote locations. You can also work from our office (ITHub) in Praha-Karlín.
  • We know that your top talent deserves top compensation, and we're committed to providing just that.
  • Opportunities to work on exciting and challenging projects and make a real impact on our businesses.
Feel free to contact us (preferably with a link to your LinkedIn or GitHub) and discuss your questions. We will connect you directly to relevant colleagues. The hiring process consists usually of two meetings  - first an online informative session with an HR colleague, and next with Lukas, our team lead.
We are a leading company in logistics outsourcing and comprehensive fulfillment services for e-commerce. The company aims to create a comprehensive ecosystem of services and products that can help customers expand globally. [...] has 200+ e-shops as clients, 20,000+ shipments sent daily, and 100% order accuracy. The company is expanding globally and has opened a new IT & Product center in Karlín.

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior

Pozice

Java developer TypeScript developer

Základní dovednosti

Golang Java typescript c++ Microsoft azure

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – čtení dokumentace

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

Koho hledáme?
* Hledáme kolegu, který nám bude v týmu navrhovat, budovat a udržovat rozsáhlé, komplexní aplikace - WMS.
* Parťáka, který bude spolupracovat s ostatními inženýry a zainteresovanými stranami na vytváření našich špičkových softwarových produktů, které splňují naše potřeby.
* Někoho, kdo se bude podílet na projektu, který se buduje od nuly, takže budeme mít příležitost přinést své odborné znalosti a utvářet technologický stack a architekturu od základu.
* Naším cílem je stát se tvůrcem trendů v oblasti fulfillmentu a vybudovat globální síť pro fulfillment poskytující komplexní řešení pro e-commerce.

Co umí náš ideální kadidát?
* Ovládat alespoň jeden silně typovaný programovací jazyk podobný jazyku Golang, například C/C++, Java nebo Typescript.
* Zkušenost s architekturou mikroslužeb, RESTful API, databázemi (relačními a/nebo NoSQL) a architekturami řízenými událostmi a technologiemi pro zpracování událostí, jako je Apache Kafka, RabbitMQ nebo Amazon Kinesis.
* Znalost cloudových výpočetních platforem, jako je AWS, Azure nebo Google Cloud, je nutností.
* Mít více než 3 roky zkušeností s vývojem softwaru a vášeň pro navrhování, vytváření a údržby rozsáhlých a komplexních aplikací.
* Bonusové body, pokud má

Proč si vybrat tuto nabídku

* Nabízíme pracovní prostředí, které je o spolupráci a podpoře, kde můžeš růst a učit se od ostatních talentovaných inženýrů. * Flexibilní pracovní dobu a možnost pracovat z domova nebo ze vzdálených míst. * Můžeš pracovat také z naší kanceláře (ITHub) v Praze-Karlíně nebo formou remote * Víme, že špičkový talent si zaslouží špičkovou odměnu, a právě tu se ti snažíme poskytnout. * Budeš mít příležitost pracovat na zajímavých a náročných projektech a mít skutečný vliv na naše podnikání.

Informace o pozici

Vzdálená práce Homeoffice Remote
Typ práce nebo projektu Moderní technologie
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další) Freelancer
Typ pracovního úvazku Plný úvazek Částečný úvazek
Místo pracoviště Remote, Praha
Termín nástupu 17.05.2023