Fullstack Developer - Medior, Senior, Lead (m/f/d) - Prague (CZ) or remote

V současné době hledáme zručné a zapálené Fullstack developery (m/f/d) napříč úrovněmi střední, vyšší a lead, kteří by se stali součástí jednoho z našich technických týmů, ať už pracují na místě v Hamburku, na dálku v EU nebo v našem Tech Hubu v Praze

  • Senior
  • Expert
  • Homeoffice
  • Remote
  • Plný úvazek
Mzda
180 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

What you will do

  • Build high traffic web applications with PHP (Laravel, Symfony) and JavaScript (Vue, React)
  • Engage in decisions ranging from UX Design to Backend architecture together with the Tech Lead and explore new technologies
  • Build internal & external RESTful API as well as beautiful user interfaces
  • Work with agile processes that are adapted to the team’s and project’s needs
  • Exchange your knowledge with other developers and be part of our ABOUT YOU TECH community
  • As a Lead Fullstack Developer (m/f/d)
    • Lead a world-class team of engineers and collaborate with product managers, QA’s and collaborate with designers to ship new components and features
    • Build complex & high scalable technical solutions in close cooperation with our Tech Lead and the Product Lead as well as the product manager

Who you are

  • Very good & MVP-focused coding skills in PHP (Laravel/Symfony) minimum of 2 years
  • Practical & recent experience with JS Frameworks like Vue, React or React Native
  • Good background in building complex and beautiful products which are able to handle the requests by millions of users
  • Good technical understanding of RESTful API’s
  • Passionate about writing well-structured, efficient and maintainable code, actively keeping the quality of the code base in check
  • Used to work in an English speaking environment
    • 5+ years of experience in developing high-scalable software products with PHP (Laravel or Symfony framework) and JavaScript (preferably Vue.js or React.js)
    • Comfortable with people management topics and have worked in a leading role in a fast-changing environment before

Více o mzdovém ohodnocení:

Medior: 126 000 - 147 000

Senior: 147 000 - 178 000

Lead: od 178 000 + podílový balíček 500 000 ročně

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Medior Senior Expert
  • Praxe:
    2 roky

Pozice

Full stack developer

Základní dovednosti

PHP Laravel or Symfony JavaScript (Vue React or React Native

Jazyky

Anglicky – plynule

Práce u nás Co nabízíme

To nejlepší je naše firemní kultura založená na otevřenosti, zpětné vazbě, flexibilitě a osobním rozvoji. Sjednotili jsme mzdy v Evropě, takže není třeba se stěhovat za lepším ohodnocením. Skvělých je i 28 dní dovolené, slevy na firemní produkty, školení a rozvoj v AY Academy, mladý mezinárodní tým, hardware dle vašeho výběru, možnost remote a hybrid work, sportovní kurzy, občerstvení v kanceláři, firmení party (máme i vlastní festival), péče duševní zdraví zaměstnanců a další.

Informace o pozici

Mzda 120 000 - 180 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda Podíl
Vzdálená práce Homeoffice Remote
Typ práce nebo projektu Moderní technologie Inovační projekty Transformační projekty
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další)
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Praha - Remote - Hybrid