BACK END DEVELOPER, RFE/RL

Radio Free Europe/Radio Liberty logo

Pangea Digital team is department of approximately 50 members. Located in RFERL building gin Prague. Responsible for several activities , covering projects for multiple business entities of the USAGM, mostly development of in house software systems , among other. APPLY HERE:https://apply.teamio.com/public/respond?vacancy=1562471546&rps=202

  • Plný úvazek
Mzda
Navrhni si mzdu
Informace

Popis pozice

Back End .NET developer

About Our Team

We are looking for a backend C# developer. You will be working on extending and maintaining our backend codebase. With a significant re-architecture across all layers of the stack underway, you will join our core product team working on the new CMS application.

What would you be doing?

  • Help breaking down our legacy system into domain driven microservices using .NET Core as primary technology stack
  • Collaborate with backend and frontend developers, web designers and testers to deliver new features
  • Work cross functionally across internal teams according to assignments from product managers and the team lead

You have:

  • Strong knowledge of C# and .NET
  • A solid understanding of Web APIs and SQL (preferably on MSSQL SERVER)
  • Work independently with high level objectives and minimal supervision
  • Used agile development such as Scrum or Kanban, preferably within the Atlassian stack (JIRA, Bitbucket, Confluence), ability to use Git
  • Written unit and integration tests for your code and communicated specifications for end to end tests to the QA team
  • Ability to understand and follow software release process

As extra you will come with experience and skills in:

  • Domain Driven microservices architecture
  • .NET Core
  • .NET MVC / Web Forms
  • GRAPH QL or similar API query language
  • NOSQL DATABASES
  • Familiarity with modern operations and deployment practices and technologies, including Linux OS and Docker

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Medior
  • Praxe:
    2 roky
  • Vzdělání:

Pozice

.NET developer C developer

Jazyky

Anglicky – plynule

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

  • Sick days (13 placených dnů v případě nemoci)
  • Volno navíc (slavíme i některé americké svátky - 3 dny navíc)
  • Dovolená 4 týdny (po 3 letech u nás získáte 5 týdnů dovolené)
  • Příspěvky na stravování
  • Kafeterie a kantýna v budově
  • Multisport karta
  • Příspěvek na dopravu
  • Penzijní pojištění
  • Životní pojištění
  • Jazykové kurzy
  • Odborná školení
  • Relax room s ping-pongovým stolem a stolním fotbálkem
  • Lékař v budově
  • Příspěvek na letní dovolenou (složka závislá na rozpočtu)

Informace o pozici

Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Homeoffice
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další)
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Vinohradská 3333/159a, Praha, Strašnice
Termín pro odpověď do 15.07.2021
Termín nástupu 15.07.2021