Software developer - Senior

Práce, která má smysl a budoucnost! Jeden za všechny a všichni za jednoho, toto heslo je pro nás zásadní! Vyvíjíme a pracujeme podle SCRUMu, Neznáš? Nevadí, vše ti ukážeme. V kanceláři máme pohodu, jsme tým, který si velmi dobře rozumí a také si zajde mimo práci na pivko nebo výlet.

  • Plný úvazek
Mzda
Navrhni si mzdu
Informace

Popis pozice

Required knowledge (Backend or Frontend, both):

1) Backend

  • java (ideally 5 years of experience)
  • unit and Integrations testing
  • REST API and microservice architectures
  • postgreSQL or another database system
  • knowledge of English at a communicative level (min. B1)
  • university degree (focus on IT) or completed high school education with work experience (ideally 5 years of experience)

2) Frontend

  • angular, Typescript (ideally 3 years of experience)
  • CSS or SCSS
  • unit, Integration, UI and e2e testing
  • microservice Architecture

What can be useful for you:

  • your own projects
  • knowledge of German
  • java Spring Boot
  • docker, Kubernetes
  • C#, C++ or another OOP language
  • angular, CSS
  • azure DevOps, TFS
  • JIRA
  • kafka
  • keycloak
  • monorepo
  • linux
  • JFrog Artifactory
  • gradle or Maven
  • agile development - SCRUM

Your daily duties will be as follows:

  • communicating in English and cooperating in an international team
  • creating applications that are useful not only for ENGEL employees but also for customers
  • writing a code that is clear, sustainable and tested
  • working in a team using the agile SCRUM methodology
  • analyzing problems and suggesting solutions
  • design patterns
  • mentoring your colleagues

What we offer you:

  • international background with a pleasant company culture
  • 25 days of vacation (1 extra week compared to the Labor Code)
  • home Office option
  • JetBrains programming environment
  • special free days agreed in the Collective Agreement
  • summer and winter bonuses (13th and 14th salary)
  • flexi Pass 1x per year
  • guaranteed annual salary increase
  • rewards for company loyalty
  • contribution to pension or life insurance
  • transport allowance
  • meal vouchers
  • bonuses for company performance
  • gifts on life anniversaries
  • contributions to cultural and sporting events
  • bonuses for referring new colleagues
  • flu and tick-borne encephalitis vaccinations
  • company physiotherapist
  • relaxation zone (table tennis, darts and table football)
  • refreshments at the workplace and coffee of a high quality
  • your own budget for self-education
  • access to Udemy business (tutorials)
  • free language courses

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior
  • Praxe:
    3 roky
  • Vzdělání:

Pozice

Angular developer Java developer

Jazyky

Česky – plynule Anglicky – domluvit se

Galerie Takhle to u nás vypadá

Práce u nás Co nabízíme

Našich zaměstnanců a jejich práce si vážíme a proto se snažíme kromě zajímavé a atraktivní mzdy jim zpříjemnit pracovní život v ENGELu i dalšími zajímavými benefity:

-Mezinárodní zázemí s příjemnou firemní kulturou
-25 dní dovolené (1 týden na rámec Zákoníku práce)
-Mimořádná volna sjednaná kolektivní smlouvou (svatba, pohřeb, stěhování aj.)
-13. a 14 plat
-1x ročně Flexi Pass
-Odměny za věrnost společnosti
-Příspěvek na penzijní nebo životní pojištění
-Příspěvek na dopravu
-Dotované stravování
-Prémie za hospodářský výsledek firmy
-Odměny za 100% docházku bez absencí
-Dary při životních výročích
-Příspěvky na kulturní a sportovní akce
-Příspěvek na pracovní oděv
-Očkování proti chřipce (v zimních měsících)

Informace o pozici

Typ odměny Odměna/Mzda
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další)
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Kamarytova 2689, 370 06 České Budějovice