Quality Assurance Manager

Our client offer a wide array of services, including ICT architecture design, infrastructure and cloud services, implementation of enterprise management applications, development of custom software solutions, and outsourcing.

Úroveň
  • Senior
  • Expert
Spolupráce
  • Freelancer
  • Remote
Úvazek
  • Plný úvazek
Mzda
190 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

ABOUT POSITION:

  • Propose, negotiate and agree on quality procedures, standards and specifications following DevOps and agile practices
  • Review current standards and policies
  • Propose/draft/implement QA related practices and process improvements regarding software development Lifecycle (SDLC)
  • Act as a catalyst for change and improvements on SDLC process across team boundaries with respect quality aspects
  • Work within DevOps teams to establish procedures and best practices and to monitor these against agreed targets
  • Monitor software development Lifecycle (SDLC) activities that affect quality and ensure compliance of SDLC with regard to corporate and legal standards
  • Facilitate solutions delivery by collecting and analysing quality data
  • Facilitate and contribute to lessons-learnt reports of SCRUM and project teams
  • Assure the reliability and consistency of SDLC by checking processes and final output within projects
  • Keep records of quality reports, statistical reviews and relevant documentation including setup/follow-up of metrics
  • Assistance in the implementation of IT processes (e.g. project/change/release) management
  • Create/maintain checklists for delivery of releases
  • Risk analysis

REQUIREMENTS

  • Good knowledge of SDLC related methodologies (e.g. DevOps, SCRUM, SAFe) and tools
  • Good knowledge of information systems lifecycle
  • Good knowledge of IS quality assurance and quality control practices
  • Good experience with quality and testing procedures
  • Good knowledge of the continuous improvement methodologies (e.g. CMMi, Six-Sigma)
  • Good knowledge of project management methodologies (e.g. PRINCE2)
  • Capable to communicate effectively with different actors involved (testers, developers, architects, project managers, management etc.)
  • Strong capacity to give high level presentations.
  • Ability to apply high quality standards
  • Ability to participate in multi-lingual meetings, excellent communicator

  • Remote
  • Freelance
  • Salary is negotiable based on experience

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior Expert
  • Praxe:
    5 let

Pozice

Test (QA) manažer Test (QA) manažer

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – domluvit se

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

  • Zakládáme si na přátelském a individuálním jednání.
  • Poskytujeme daňové a účetní konzultace zdarma.
  • Právní poradenství zdarma.
  • Zažijete s námi skvělé teambuildingy.

Proč si vybrat tuto nabídku

Jsme stabilní společnost s kontinuálním růstem. Spolupracujeme s více než 100 tuzemskými i zahraničními firmami.

Informace o pozici

Mzda 140 000 - 190 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Remote
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie Inovační projekty
Typ smlouvy Freelancer
Typ pracovního úvazku Plný úvazek
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Remote
Termín nástupu 02.09.2024