Senior Data Engineer

If you are a highly skilled data engineer/analyst with a deep understanding of Big Data technologies and a knack for optimizing data solutions, please read on.

  • Senior
  • Expert
Spolupráce
  • Freelancer
  • Plný úvazek
Mzda
Navrhni si mzdu
Informace

Popis pozice

  • Responsibilities:
    • Developing and maintaining data pipelines, reporting, and ETL/ELT processes.
    • Utilizing Big Data technologies such as Hive/HDP, Google Cloud Platform (BigQuery).
    • Creating and optimizing BI reports (Qlik preferred).
  • Requirements:
    • Advanced experience with ETL/ELT, SQL, and Big Data technologies.
    • Hands-on experience with HiveQL or relational SQL.
    • Knowledge of scripting (BASH, Python, VBA).
    • Qlik certification or experience is a plus.
    • Ability to work in complex, cross-border teams.

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior Expert
  • Praxe:
    3 roky
  • Vzdělání:
    VŠ student

Pozice

Analytik

Základní dovednosti

ETL/ELT BigData technologies GCP BigQuery HiveQL SQL BASH Python VBA

Výhodou

Qlik

Softskills

self-motivated adaptable problem-solving skills attention to detail open minded collaborative excellent communication skills

Jazyky

Anglicky – plynule

Informace o pozici

Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Homeoffice
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie
Typ smlouvy Freelancer
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Prague
Termín pro odpověď do 31.05.2025
Termín nástupu 01.01.2025