QA Engineer Mobile

Pro našeho zahraničního klienta hledáme zkušeného QA Engineera, který má zájem o relokaci do Německa, případně už v Německu je (konkrétně Hamburk).

  • Plný úvazek
Mzda
140 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

TASKS

- Drive quality processes and tools within the App Team

- Test as well as assist developers in testing stories to ensure high-quality deliverables

- Document manual tests and releases (IMPORTANT: + Automation Testing Mobile)

- Create comprehensive test plans and test cases to ensure thorough testing coverage

- Conduct workshops to identify improvements and implement solutions

MUST HAVE

- Proven experience as Quality Engineer or similar + Bachelor degree in relevant field

- A strong background in mobile app testing (MANUAL & AUTOMATION)

- Knowledge of mobile app development concepts

- Experience with testing methodologies, tools, and frameworks (IMPORTANT)

- Excellent English language skills as well as willingness to learn German

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Medior Senior
  • Praxe:
    3 roky

Pozice

Automatizované testování Test (QA) manažer

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – domluvit se

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

Standart benefit system

Informace o pozici

Mzda 100 000 - 140 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další)
Místo pracoviště Hamburg
Termín pro odpověď do 01.09.2023
Termín nástupu 01.09.2023