SAP Migrations Expert with German | 350-450EUR/MD, Full remote

We are searching a SAP Migrations Expert with German for a leading global company providing a wide range of professional services and solutions in the areas like strategy, consulting, technology and digital, business support and operations.

Spolupráce
  • Freelancer
  • Remote
  • Plný úvazek
Mzda
225 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

ABOUT POSITION:

What will you do:

  • Model Migration Objects in SAP Migration Objekt based on the provided Design Documents
  • Insert ABAP Coding and Development where the standard is not sufficient (on target or Source system)
  • Execute the migration object for the dataloads

REQUIREMENTS:

  • 3 to 6 years of experience with SAP Data Management (advises and informs about technical functions,
    implementation and development , supports the developer in testing)
  • MUST have: SAP Master Data Management/Migration, SAP HANA DB Migration & Upgrades
  • SAP S/4HANA Migration Cockpit
  • Primary skill ABAP
  • German language at least B2-C2 level
  • Nice to have: SAP Module skills are not mandatory, but helpful if available: PM, PS, SD, MM, FI, FI-AA.

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Medior

Pozice

Specialista ERP (SAP)

Základní dovednosti

SAP MDM SAP HANA DB Migration & Upgrades SAP S/4HANA Migration Cockpit

Výhodou

SAP PM SAP PS SAP SD SAP MM SAP FI

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – čtení dokumentace

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

WHAT CAN YOU EXPECT?

  • Flexible working hours
  • Friendly work environment and support for personal development.
  • 10 - 12 months assignment with possibility of extension.
  • No travel or upon agreement with project lead if necessary, all expenses paid
  • Full Remote work possible from Danubia reagion only

Proč si vybrat tuto nabídku

Jsme stabilní společnost s kontinuálním růstem. Spolupracujeme s více než 100 tuzemskými i zahraničními firmami.

Informace o pozici

Mzda 175 000 - 225 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Remote
Typ práce nebo projektu Moderní technologie Inovační projekty Transformační projekty
Typ smlouvy Freelancer
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Full-remote