Senior front end developer for React application

For a large international bank, we are seeking a senior front end developer for the implementation of a new React application. The distributed back ends are Java/Spring Boot applications connected to the front end via the Rest protocol.

Úroveň
  • Senior
  • Expert
Spolupráce
  • Freelancer
  • Homeoffice
Úvazek
  • Plný úvazek
Mzda
Navrhni si mzdu
Informace

Popis pozice

We are looking for a senior front end developer for implementation of a new React application. The distributed back ends are Java/Spring Boot applications connected to front end via Rest protocol.

Required qualifications:

  • Excellent knowledge of Javascript / Typescript
  • High proficiency with HTML / CSS
  • React knowledge highly preferable
  • Proficiency in GIT (Bitbucket) and Scrum/Kanban (Jira)
  • Experience with Java is a plus

Knowledge of front end frameworks other than React will be considered (e.g. Angular, Vue).

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior Expert
  • Praxe:
    3 roky
  • Vzdělání:

Pozice

Javascript developer React developer

Základní dovednosti

Javascript Typescript HTML/CSS React GIT/Bitbucket Scrum/Kanban

Výhodou

Java

Softskills

team player analytical skills English good communication skills

Jazyky

Anglicky – plynule

Informace o pozici

Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Homeoffice
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie
Typ smlouvy Freelancer
Typ pracovního úvazku Plný úvazek
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Prague
Termín pro odpověď do 30.04.2024