Application Administration & Maintenance and L2 Support

Come work for a leading company in the field of payment technologies and financial services, specializing in electronic payments and modern payment solutions. With a global presence and secure transactions, it helps clients successfully manage payment processes. The company focuses on innovation and continually monitors trends in the digital economy, providing effective and reliable solutions for businesses

Úroveň
  • Senior
Spolupráce
  • HPP
  • Homeoffice
Úvazek
  • Plný úvazek
Mzda
100 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

Are you a tech-savvy individual with a passion for ensuring the seamless operation of applications and Windows servers, including those with IIS? Do you thrive on upgrading applications, navigating through logs, and identifying performance enhancements? If so, we have an exciting opportunity for you!

  • Administer both regular Windows servers and those utilizing IIS web applications.
  • Dive into Windows and application specific logs, meticulously identifying errors and potential areas for performance improvement.
  • Execute timely upgrades of installed applications on servers to ensure optimal performance.
  • Utilize SQL knowledge for efficient database optimization, ensuring the peak performance of associated servers and applications.
  • Act as Level 2 support for our application support team, providing expertise and quick resolution to application-related issues.
  • Collaborate with cross-functional teams to implement solutions and enhancements.
  • Set up and manage an efficient monitoring system for all parts of the systems that will be capable of detecting impending issues, resource depletion, performance degradation, and so on.

REQUIREMENTS

  • Proven experience in application administration, maintenance, and Windows server administration, with a focus on both regular servers and those with IIS.
  • Strong analytical skills to skim through logs and identify areas for improvement.
  • Proficiency in upgrading and maintaining applications on Windows servers.
  • Fundamental knowledge of SQL and database administration.
  • Ability to troubleshoot and resolve server-related and application support issues.
  • Excellent communication skills and a collaborative mindset

  • PERMANENT PLACEMENT (HPP)
  • Prague 3 days onsite
  • 100 000CZK per a month

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior
  • Praxe:
    4 roky

Pozice

Podpora Admin aplikačních serverů

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – domluvit se

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

  • Zakládáme si na přátelském a individuálním jednání.
  • Zabýváme se i vývojem na zakázku, penetračním a zátěžovým testováním.
  • Poskytujeme daňové a účetní konzultace zdarma.
  • Právní poradenství zdarma.
  • Zažijete s námi skvělé teambuildingy.

Proč si vybrat tuto nabídku

Jsme stabilní společnost s kontinuálním růstem. Spolupracujeme s více než 100 tuzemskými i zahraničními firmami.

Informace o pozici

Mzda 100 000 - 100 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Homeoffice
Typ práce nebo projektu Moderní technologie Inovační projekty
Typ smlouvy Interní pozice (HPP a další)
Typ pracovního úvazku Plný úvazek
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Prague - 3 days onsite