React Developer | Bratislava | Freelance

We are a leading global company providing a wide range of professional services and environmental solutions. In the areas of: strategy, consulting, technology and digital, business support and operations. It develops and implements technical solutions that help clients improve productivity and efficiency. All we do is focused on helping organizations maximize their performance and achieve their vision.

Úroveň
  • Senior
Spolupráce
  • Freelancer
  • Homeoffice
Úvazek
  • Plný úvazek
Mzda
145 000 Kč / měsíc nebo si řekni o víc
Informace

Popis pozice

As a part of our Scrum team, you will contribute to developing and enhancing new features for an
existing application of our Swiss client specializing in financial services. This team focuses on agile
development and flexible response to the changing needs of the client.

Key Responsibilities:

  • Develop and implement new frontend features in an existing application.
  • Collaborate with UX/UI designers to ensure a smooth and user-friendly experience.
  • Participate in daily stand-ups, sprint planning, retrospectives, and code reviews.
  • Continuously communicate with the client to understand their needs and requirements.
  • Maintain high standards of code quality and documentation.

REQUIREMENTS:

  • React 4+ years
  • Redux
  • Ability to work in a team and communicate with clients.
  • Experience with Scrum development methodology.
  • Excellent command of the English language.
    • Nice to have:
      • Java
      • SpringBoot
      • Eest services
      • Jenkins
      • Docker
      • Maven

WHAT CAN YOU EXPECT?

  • Flexible working hours and the possibility of remote work.
  • Friendly work environment and support for personal development.
  • Long term cooperation
  • International project
  • Freelance collaboration

Zkušenosti Co požadujeme

  • Úroveň:
    Senior
  • Praxe:
    5 let

Pozice

React developer React developer

Jazyky

Česky – domluvit se Anglicky – domluvit se

Práce u nás Co nabízíme

Jaké jsou benefity

  • Zakládáme si na přátelském a individuálním jednání.
  • Zabýváme se i vývojem na zakázku, penetračním a zátěžovým testováním.
  • Poskytujeme daňové a účetní konzultace zdarma.
  • Právní poradenství zdarma.
  • Zažijete s námi skvělé teambuildingy.

Proč si vybrat tuto nabídku

Jsme stabilní společnost s kontinuálním růstem. Spolupracujeme s více než 100 tuzemskými i zahraničními firmami.

Informace o pozici

Mzda 120 000 - 145 000 Kč / měsíc
Typ odměny Odměna/Mzda
Vzdálená práce Homeoffice
Pracovní prostředí Moderní
Typ práce nebo projektu Moderní technologie Inovační projekty
Typ smlouvy Freelancer
Typ pracovního úvazku Plný úvazek
Typ firmy Velká firma nebo korporace
Místo pracoviště Bratislava - 2 dni onsite